واکنش لاوروف به ادعای قصد ایران برای حمله به عربستان: رسانه‌های غربی در پی افزایش تنش در خلیج فارس هستند

وزیر امور خارجه روسیه به ادعاهای مطرح شده در گزارش اخیر روزنامه وال‌استریت‌ژورنال مبنی بر وجود تهدید حمله ایران به مواضعی در عربستان و عراق، واکنش نشان داده و آن را یک کارزار رسانه‌ای «زیان‌بار» تلقی کرد.

به گزارش جهان مانا به نقل از خبرگزاری رویترز، در پی انتشار گزارشی در روزنامه آمریکایی وال‌استریت‌ژورنال و ادعایی که در آن مبنی بر وجود تهدید «حمله‌ای قریب‌الوقوع» از سوی ایران به مواضعی در خاورمیانه (عربستان و عراق) مطرح شده بود، سرگی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در گفت‌وگو با همتای ایرانی‌ خود در واکنش به این ادعا گفت، رسانه‌های غربی کارزاری برای ایجاد تنش‌زایی در منطقه خلیج فارس به راه انداخته‌اند.

لاوروف این کارزار اطلاعاتی را «زیان‌بار» تلقی کرده و درباره آن هشدار داد.

او افزود: چنین اقداماتی می‌تواند منجر به گسترش خطرناک تنش‌ها در منطقه‌ای شود که از نظر راهبردی حائز اهمیت است.

اظهارات لاوروف در پی این مطرح می‌شود که مقامات آمریکایی و عربستانی در گفت‌وگو با روزنامه وال استریت ژورنال ایالات متحده مدعی شدند که ریاض و واشنگتن به دلیل دریافت اطلاعاتی مبنی بر اینکه ایران ممکن است در آینده نزدیک برای حمله به عربستان سعودی و عراق آماده شود، در وضعیت هشدار قرار گرفتند.

وال استریت ژورنال، شب گذشته در گزارشی ادعا کرد که ایران ممکن است به زودی به اهدافی در عربستان سعودی و شهر اربیل عراق حمله کند تا توجه افکار عمومی را از اعتراضات داخلی منحرف کند.

در این گزارش، با اشاره به اینکه عربستان این اطلاعات را با مقامات آمریکایی در میان گذاشته است، ادعا شده است که ارتش دو کشور و برخی دیگر از کشورها به حالت آماده‌باش در آمده‌اند.

یکی از مقامات شورای امنیت ملی کاخ سفید در این خصوص به خبرنگار خبرگزاری آناتولی گفت: ما نگران تهدید ایران هستیم و از طریق کانال‌های نظامی و اطلاعاتی با عربستان سعودی در تماس دائم هستیم. در انجام هیچ گونه اقدامی برای دفاع از منافع خود و شرکای خود در منطقه تردید نخواهیم کرد.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا