زنبورها بازیگوش‌تر از آنچه فکر می‌کردیم!/ توپ‌بازی زنبورهای عسل + فیلم

دانشمندان از زنبورهای عسل فیلمی تهیه کردند که نشان می‌دهد آن‌ها با یکدیگر توپ‌بازی می‌کنند. آن‌ها معتقدند زنبورها نیز احساسات مثبت را تجربه می‌کنند و امیدوارند چنین تجربه‌هایی باعث شود انسان‌ها بیش از پیش از حیات موجودات محافظت کنند.

به گزارش جهان مانا به نقل از وبگاه دِیلی مِیل (daily mail)، یک پژوهش جدید نشان می‌دهد زنبورهای عسل بازیگوش‌تر از آن چیزی هستند که فکر می‌کنیم. دانشمندان در لندن دوربین‌هایی را در اطراف یک صحنه مینیاتوری نصب کردند تا از زنبورها و نحوه تعامل آن‌ها با توپ‌های چوبی کوچک فیلم‌برداری کنند. زنبورها بارها و بارها توپ‌ها را غلتاندند با اینکه هیچ انگیزه‌ای برای انجام این کار نداشتند.

این فیلم جالب نشان می‌دهد که حشرات درست مانند انسان‌ها بازی می‌کنند و شاهدی برای این موضوع به‌شمار می‌رود که زنبورها احتمالاً احساسات مثبتی را تجربه می‌کنند.

مقاله تحقیقاتی با عنوان «آیا زنبورها بازی می‌کنند؟» در مجله رفتار حیوانات (Animal Behaviour) منتشر شده است. سمدی گالپایاژ (Samadi Galpayage)، نویسنده این مقاله و پژوهشگر دانشگاه کوئین مری لندن، گفت: مطمئناً تماشای زنبورهای عسل که انگار بازی می‌کنند، شگفت‌انگیز و سرگرم‌کننده است. آنچه زنبورها انجام می‌دهند، بار دیگر نشان می‌دهد که با وجود جثه کوچک و مغز کوچک، فراتر از موجودات رباتیک کوچک هستند. این امکان وجود دارد که آن‌ها در واقع نوعی حالت‌ عاطفی مثبت را تجربه کنند.

این دانشمند می‌گوید: چنین یافته‌هایی، درک ما از احساسات و رفاه حشرات را افزایش می‌دهد و امیدواریم تشویقمان کند که بیش از پیش به زندگی روی زمین احترام بگذاریم و از آن محافظت کنیم.

برای این پژوهش، محققان از ۴۵ زنبور عسل در حال عبور از مسیری که برای آزمایش ساخته بودند، فیلمبرداری کردند. این مسیر طراحی شده بود تا به آن‌ها این امکان را بدهد که از طریق یک مسیر بدون مانع عبور کنند تا به منطقه تغذیه برسند یا از این مسیر به منطقه‌ای با ۱۸ توپ چوبی منحرف شوند. در مجموع، ۱۲ توپ با اسپری زرد یا بنفش رنگ‌آمیزی شده و شش توپ با رنگ چوبی اصلی خود باقی مانده بودند.

غلتاندن توپ به استراتژی‌های بقا، مانند به‌دست‌آوردن غذا یا جفت‌گیری کمکی نمی‌کرد و در شرایط بدون استرس انجام می‌شد که نشان می‌دهد زنبورها در حال بازی کردن بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا